Turystyka militarna w Polsce – Borne Sulinowo

W województwie zachodniopomorskim, około dwadzieścia kilometrów na południe od stolicy powiatu, Szczecinka, znajduje się Borne Sulinowo. To niewielkie, ukryte pośród gęstych lasów miasto, położone nad jeziorem Pile, już na pierwszy rzut oka różni się od innych miast Polski.

Pierwszym, co rzuca się przy wjeździe do miasta jest stojący na postumencie… czołg! Miasto przez wiele lat najpierw było niemiecką bazą wojskową, gdzie stacjonowała dywizja pancerna, a na poligonach ćwiczyło Afrika Korps. Po wojnie miasto zostało przejęte przez Armię Czerwoną, która utrzymała jego militarny charakter.

Przez wiele lat Borne Sulinowo było białą plamą na mapach Polski, dopiero po upadku Związku Radzieckiego i przekazaniu miasta polskim władzom cywilnym w 1992 roku otworzyło się na świat. Do dziś zachowało się w nim wiele pamiątek po dawnych mieszkańcach miasta, które stanowią doskonałą atrakcję turystyczną. Co warto zobaczyć?

Centrum miasta i jego zabudowa

Wzdłuż głównej ulicy miasta, po obu jej stronach możemy zobaczyć niskie, długie kamienice, przykryte czterospadowym dachem. Są to oryginalne poniemieckie zabudowania, część z nich, podobnie jak dzisiaj, pełniła funkcje mieszkalne, zaś część reprezentacyjne, jak gmach Urzędu Miejskiego czy dawna kantyna oficerska.

Jakie budynki warto zobaczyć? Z pewnością ruiny willi Guderiana, gdzie przebywał w czasie swoich wizyt niemiecki generał. Niestety, budynek z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Niedaleko, nad samym brzegiem jeziora Pile stoi okazały gmach Domu Oficera.

Było to miejsce reprezentacyjne, znajdowało się w nim kasyno oficerskie, restauracja oraz sala koncertowa. Obok niemieckiej zabudowy możemy też zobaczyć osiedle bloków mieszkalnych typu „Leningrad”, które zostało zbudowane w latach osiemdziesiątych z wielkiej płyty wyprodukowanej w Leningradzie, zaś samo osiedle zostało zaprojektowane na wzór podobnych założeń w Rosji.

Podwodny Las

REKLAMA:

Cmentarz Radziecki

Na obrzeżach miasta możemy zobaczyć niezwykły cmentarz, na którym zostali pochowani radzieccy oficerowie i członkowie ich rodziny. Jadąc drogą już z daleka możemy zobaczyć charakterystyczny pomnik na cześć Iwana Poddubnego, w formie wyciągniętej w górę ręki z pepeszą.

Na cmentarzu możemy zobaczyć nagrobki w interesujących formach, które zachowane są w bardzo dobrym stanie.

Podwodny Las

W Bornym Sulinowie znajduje się unikatowa atrakcja turystyczna dla fanów nurkowania, nazywana podwodnym lasem. Jest to zatopiona część wyspy wraz z lasem sosnowym na Jeziorze Pile.

Miejscowe legendy głoszą, że wyspa została specjalnie zatopiona przez Niemców lub Rosjan, lecz po badaniach okazało się, że jest to efekt naturalnych procesów geologicznych. Schodząc pod wodę możemy zobaczyć wciąż stojące pnie drzew, które sprawiają nieziemskie wrażenie.

Jezioro Pile

Nie zapominajmy też o niezwykłych walorach przyrodniczych miasta! Borne Sulinowo położone jest nad brzegami malowniczego jeziora Pile. Jest to jezioro rynnowe, jego głębokość momentami dochodzi nawet do 43 metrów!

Nad jeziorem, od strony miasta znajdziemy trzy plaże miejskie, wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych, a także ścieżkę edukacyjną i plac zabaw dla najmłodszych.

Oprócz miasta dookoła znajdziemy wiele innych atrakcji turystycznych, związanych z byłym poligonem wojskowym, bunkry czy poniemiecką tamę. Jest to doskonałe miejsce na zarówno krótki wypad jak i dłuższy urlop. Jest to raj dla fanów turystyki militarnej.