Dom i ogród

Jak wybrać dobry zakład kamieniarski?

Wybór dobrego zakładu kamieniarskiego to niezwykle ważna decyzja, gdyż to tam powstają nagrobki, które nie stanowią zakupu na krótki czas, lecz są obecne na cmentarzu nieraz i kilkadziesiąt lat.

Funkcje nagrobka są rozmaite. Już od dawna przestał on być jedynie nadbudową na grób, która upamiętnia zmarłego. To także dość ważny element wizerunku danej rodziny i wyraz tego, jakie relacje łączyły ją ze zmarłym.

Dobry zakład kamieniarski powinien przygotować nagrobek, który będzie wysoce estetyczny, dopasowany do upodobań zamawiającego, a także charakteryzować się będzie najwyższą jakością. Powinny być też dostępne różne rodzaje nagrobków – coraz częściej kupujący wymagają od kamieniarza naprawdę wiele, a kształty nagrobków zapierają nieraz dech w piersiach.

Najpopularniejszym materiałem do tworzenia nagrobków jest dziś granit. Skała ta jest niezwykle solidna, a jednocześnie potrafi zachwycić swoim pięknem, jeżeli przejdzie przez ręce dobrego kamieniarza. Granit to także synonim trwałości. Do tego nagrobki (Kraków polecamy KAMSO) takie łatwo się czyści.

Najlepsze zakłady kamieniarskie same pozyskują surowiec, tną go i polerują, co staje się coraz rzadsze. Wiele zakładów kamieniarskich zamawia bowiem już gotowe nagrobki, produkowane po taniości w krajach Trzeciego Świata, dokonując na miejscu jedynie ostatnich szlifów i składając je.

Kiedy chce się mieć gwarancję jakości, powinno się wybrać firmę, w której cała produkcja nagrobka przebiega na miejscu. O tym, czy firma taka jest dobra, świadczyć też może wybór w zakresie kolorów granitu – dostępna powinna być jak najszersza ich gama.

Dobry zakład można też rozpoznać po jego sposobie komunikacji z klientem i po tym, czy wystarczająco dokładnie poznaje on potrzeby zamawiającego. Przede wszystkim powinien zostać przedstawiony mu projekt nagrobka, wraz ze wszelkimi szczegółami. Bardzo często zdarza się bowiem, że choć bryła nagrobka zachwyca, efekt psuje nieodpowiednio dobrane liternictwo i inne szczegóły.

Dobry zakład kamieniarski powinien niezwykle szczegółowo przedstawić klientowi projekt, najlepiej przygotowując jego dokładną wizualizację, tak aby mógł on zaproponować zmiany zgodne ze swoimi upodobaniami.

Dobry zakład można też rozpoznać po cenie, gdyż w tym przypadku cena zawsze przekłada się na jakość. Perfekcyjna obróbka wymaga zarówno wysokiej jakości surowca, jak i też najwyższych umiejętności, a także specjalistycznego sprzętu. Nie da się, niestety, zamówić nagrobka pięknego i solidnego w niewygórowanej cenie.

Kierując się powyższymi wytycznymi, znacznie łatwiej będzie można wybrać dobry zakład kamieniarski. W dzisiejszych czasach dość łatwo dowiedzieć się więcej o danej firmie i jej dostawcach, a także przeanalizować krążące w Internecie opinie, co jest sporym ułatwieniem.