siatki bezpieczeństwa
Budownictwo

Prace z widokiem z góry

Każdy z nas przechadzając się chodnikiem spojrzał kiedyś na wysokie budynki, które górują nad ulicami. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wykonanie takich budowli czy nawet ich obsługa wiąże się z posiadaniem specjalistycznych szkoleń i umiejętności.

Praca na wysokości jest niebezpieczna i właśnie z uwagi na to nie może być wykonywana przez każdą osobę, a jedynie przez tą, która przeszła szkolenie wysokościowe. W trakcie tych zajęć przyszły pracownik poznaje zasady bezpieczeństwa oraz obsługę niezbędnych narzędzi. Wiele z osób pracujących na wysokości wykorzystuje takie wyposażenie jak liny czy uprzęże, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów cechujących się zwiększoną wytrzymałością.

Ważnym elementem jest też zadbanie o to, aby w przypadku ewentualnej pomyłki czy usterki sprzętu, do którego pracownik jest podpięty nie został on pozostawiony na pastwę losu. Dlatego właśnie stosuje się specjalne siatki bezpieczeństwa, które są rozstawione najczęściej znacznie niżej niż miejsce, w którym wykonywane są prace, ale jednocześnie na tyle wysoko aby w trakcie wpadnięcia w nie człowiek nie odniósł obrażeń. Bo za nisko ustawiona siatka pomimo tego, że wyhamuje ciało spadającej osoby to przez swoją elastyczność może dosięgnąć ziemi, a tym samym narazić pracownika, którego miała pomóc. Te wszystkie elementy składają się na elitarności zadań, których dotyczy praca na wysokości. Oprócz szkolenia osoba, która ma wykonywać takie usługi musi posiadać konkretne predyspozycje. Nie może z pewnością cierpieć na lęk wysokości ponieważ to całkowicie wyeliminowałoby ja z pracy.

Decydując się na szkolenia wysokościowe należy więc pamiętać też o odpowiednim doborze kandydatów. Nie mogą to być też osoby zbyt porywcze, a raczej spokojne i opanowane ponieważ jak w obliczu każdego zagrożenia panika jest najgorszym doradcą.