Dom i ogród

Tynki maszynowe czy tradycyjne?

Zamierzasz zrobić remont, a może budujesz dom? Jednym z etapów przez jaki przyjdzie Ci przejść jest tynkowanie. Tynki można podzielić na dwa sposoby. Ze względu na sposób nakładania, wyróżnia się tynki tradycyjne i maszynowe. Natomiast ze względu na skład zaprawy tynki dzielimy na wapienne, gipsowe i cementowo-wapienne.
Tynki maszynowe nakłada się z wykorzystaniem specjalnego pistoletu natryskowego. Tynk natomiast powstaje poprzez zmieszanie wody z gotową, suchą mieszanką tynkarską w agregacie tynkarskim. Zaletą tynkowania maszynowego jest skrócenie czasu pracy nawet trzy- czy czterokrotnie. Ponadto dzięki wykonywaniu prac tynkarskich maszynowo nie trzeba wydzielać specjalnego miejsca, gdzie stanie betoniarka, piasek oraz gdzie będzie przygotowywane wapno.
Przed rozpoczęciem tynkowania należy zakończyć prace związane z ogrzewaniem centralnym, instalacją wodno-kanalizacyjną, a także instalacją elektryczną uwzględniając skrzynki elektryczne oraz puszki.
W zależności od materiału, z którego wykonano ściany na tynkowanie należy przeznaczyć 30 dni, jeżeli ściany wymurowano z pustaków lub z bloczków, natomiast jeżeli chodzi o ściany żelbetonowe należy przeznaczyć 90 dni na tynkowanie. Trzeba pamiętać, że podczas tynkowania temperatura nie powinna spaść poniżej 5 stopni Celsjusza. Oczywiście zanim przystąpi się do pracy trzeba zadbać o stolarkę drzwiową, okienną oraz całą instalację, aby podczas tynkowania nie dopuścić do zabrudzenia czy zniszczenia.
Tynki cementowo-wapienne (Kraków INSIDE SYSTEM) nakładane metodą maszynową wymagają dwóch warstw. Pierwszą warstwę tynku zwaną obrzutką nakłada się jednego dnia, a po jej wyschnięciu nakłada się warstwę właściwą tynku. Na wyschnięcie szprycu trzeba będzie czekać nawet 48 godzin. Pierwsza warstwa nie powinna być zbyt rzadka i powinna być rozłożona równomiernie, powinna być porowata, a jej grubość winna wynosić od 4 do 8 mm.
W zależności od nierówności ścian trzeba założyć, że grubość tynku będzie się mieścić w przedziale 10-15 mm. Gdy tynk zostanie nałożony przystępuje się do wstępnego wyrównania za pomocą łaty H, jednocześnie uzupełniając braki, jeżeli wystąpiły. Po ponownym wyrównaniu powierzchnię należy sprawdzić przy pomocy poziomicy. Tynk należy wyrównać jeszcze raz następnego dnia, gdy nie jest jeszcze twardy, ale zaczyna już wiązać, jednak tym razem używając łaty trapezowej. Uzyskana w ten sposób płaszczyzna powinna być jeszcze skontrolowana kątownikiem tynkarskim oraz poziomicą po czym można przystąpić do zacierania, w zależności od możliwości, ręcznego lub mechanicznego.
Po zakończeniu tynkowania, aby umożliwić poprawne wyschnięcie tynku oraz stwardnienie, ważne jest, aby przez 30 dni nie wietrzyć pomieszczeń, ani nie nakładać żadnych innych warstw.
Maszynowe nakładanie tynków to obecnie najpopularniejsza metoda wykańczania sufitów i ścian.